Romeo i Julia

Zespół Narodowego Teatru Edukacji ma zaszczyt zaprosić Was, drodzy widzowie, na pierwszą wielką tragedię Szekspira, od dawna pozostającą jedną z jego najbardziej popularnych sztuk.

Szekspir miał około 30 lat, gdy pisał to dzieło o namiętnych, młodych kochankach, lekceważących nienawiść, którą od wieków darzą się ich rody. Historię Romea i Julii we Włoszech znano dużo wcześniej, zanim opisał ją Szekspir. Źródłem z którego bezpośrednio czerpał Szekspir, był poemat epicki Arthura Brooke’a „The Tragicall Historye of Romeus and Juliet”. Zachowała się jednak właściwie wersja Szekspira i stała się inspiracją dla kina, baletu i opery.

Zgodnie z materiałem źródłowym Szekspir główne watki akcji „Romea i Julii” osadził w Weronie. Jednak mimo iż zachował główną fabułę, dodał i zmienił wiele szczegółów, by historia stała się bardziej rozbudowana i nabrała wyrazu, a także zmienił płaskie, czysto funkcjonalne postacie w przejmujące role i romantyczne ikony, które mają dziś wpływ na kochanków na całym świecie. Konflikt zwaśnionych rodzin Montekich i Kapuletów, z których wywodzą się zakochani, nigdy nie zostaje wyjaśniony. Na samym początku sztuki Chór po prostu wprowadza „złości dawne” jako fakt. W istocie wiele aspektów sztuki przyczynia się do wrażenia, że cała historia, łącznie z samobójczą śmiercią kochanków, już wcześniej została zapisana jako część wielkiego kosmicznego planu, przed którym nie da się uciec.

Być może dlatego „Romea i Julię” często wystawiano pod osłoną nocy, co ukazuje wpływ kosmosu na tragiczny los bohaterów i obfituje w poetyckie odniesienia do gwiazd. Za przykład posłużyć mogą pierwsze wersy sztuki mówiące, iż kochankowie przyszli na świat „pod najstraszliwszą z gwiazd”; gdzie indziej Romeo porównuje oczy Julii do gwiazd (II,2); z kolei Julia wyobraża sobie ciało Romea rozsypane jak „gwiazdki”, które tak rozpalą niebo, że „cały świat się zakocha / I czci odmówi słońcu”.

Te wspaniałe strofy najpiękniejszej miłosnej poezji na świecie, nieuchronna i nacechowana iście antycznym fatum wizja losów człowieka, barwny i kolorowy obraz renesansowych Włoch, stylowe i bogate, godne teatru elżbietańskiego kostiumy i znakomite kreacje aktorskie pozwalają nam sądzić, że nasze przestawienie pozwoli Państwu doznać wielu artystycznych wzruszeń i na długo zostanie w Państwa pamięci.