Samotni w tłumie

PSE Narodowy Teatr Edukacji ma przyjemność zaprosić Państwa na wyjątkowy spektakl poruszający ważne i aktualne problemy współczesności, mówiący o pułapkach cywilizacji XXI w.

 

Lawinowy rozwój techniki, coraz szybsze tempo życia, zmuszają nas do ucieczki w świat wirtualny. Zachowując bezpieczną anonimowość, nie ponosimy ryzyka spotkania się twarzą w twarz z drugim człowiekiem, tym samym pozbawiamy się umiejętności nawiązywania bezpośrednich kontaktów. Normą stało się zawieranie znajomości przez Internet, rozmowy za pomocą klawiatury, es-mesy, zakupy przez telefon, rezerwacja biletów on Line itp. O tych wszystkich pułapkach współczesności, opowiada nasz spektakl. W scenariuszu dotykamy również powszechnego zjawiska euro sierot, braku porozumienia, kompletnej izolacji oraz konfliktów pokoleniowych. Pokazujemy różny stosunek młodych ludzi do starszych-od braku szacunku, po  chęć zrozumienia i niesienia pomocy oraz temat szczególnie odczuwany w dzisiejszych czasach-samotność. Tu zderzamy się ze sprawami najważniejszymi-zarówno najpiękniejszymi, jak i najtrudniejszymi. Przed samotnością uciekamy, bronimy się, a przecież każdy z nas odczuł ją nieraz. Choć hartuje i uczy-częściej okazuje się życiowym dramatem. To jeden z wyznaczników ludzkiej egzystencji. Bohaterami ,,Samotnych w tłumie” są ludzie z różnych środowisk, z różnym bagażem życiowym, żyjący w jednej społeczności, a jednak daleko od siebie. Różna tez jest ich samotność.

Kaśka-dziewczyna zamknięta w sobie, w autystycznej odrębności, lubiąca samotność, nadwrażliwa.

Krzysiek-haker, młody geniusz komputerowy, inteligentny, szczęśliwy w swoim wirtualnym świecie.

Sylwia-przebojowa i bezkompromisowa, powierzchownie podchodząca do życia.

Lukas-chłopak traktujący życie konsumpcyjnie, korzystający z możliwości, jakie daje mu postęp techniczny.

Platon-bezdomny, starszy człowiek, z pozoru włóczęga, który z niezrozumiałych powodów wraca w jedno i to samo miejsce.

W przebiegu dramaturgicznym spektaklu okaże się, jak zaskakująco splatają się ze sobą te tak odrębne życiorysy. Czy tylko przypadek sprawia, że wzajemna obecność ma znaczący wpływ na ich dalsze losy? Czy są gotowi je zmienić? Poddajemy refleksji podstawowe i ponadczasowe wartości: miłość, przyjaźń, odpowiedzialność i nadzieję. Spotkanie z bohaterami ,,Samotnych…” powinno stać się podstawa do dyskusji na temat problemów nurtujących współczesną młodzież.