Teatralne ABC

To propozycja podzielenia się z pedagogami i uczniami wiedzą na temat historii teatru, pokazania jego form, zaplecza, odsłaniając tajniki gry aktorskiej.

Zamierzeniem twórców jest przedstawienie różnych sposobów przenoszenia sztuki na scenę: od teatru lalek poprzez teatr cieni, pantomimy do aktora w żywym planie. W dialogach pojawia się fachowa terminologia: reżyser, obsada, inscenizacja, dubler, epizod, dykcja, mimika, gest, barwa głosu, interpretacja itp. Zobaczymy również lalki- jawajkę i kukłę.

Jesteśmy przekonani, że właśnie ten spektakl pozwoli w sposób przystępny i ciekawy zrozumieć wiele zjawisk i pojęć czysto teatralnych; będzie pomocą w pracy dydaktycznej podczas realizacji programu nauczania w klasach 4-6.

Przedstawiamy historię młodego urwisa, który nie potrafi właściwie zachować się w teatrze- przeszkadza aktorom i widzom. Ponieważ lekceważy wszelkie prośby i uwagi zostaje ukarany i zatrzymany na scenie. Dzięki magii miejsca, w którym się znalazł, spotyka znane z historii teatru i baśni postaci. Ich opowieści i przygody w zadziwiający sposób odwołują się do zachowań chłopca. Nasz bohater zauroczony różnorodnością i wyjątkowością miejsca zaczyna doceniać ciężką pracę ludzi teatru, poznaje sztukę aktorską, staje się mądrzejszy i pokorniejszy. Czas spędzony w teatrze nie był dla niego czasem straconym.

 

Scenariusz i reżyseria: Marzenna Kucmer-Kołeńska, Marek Oliwa

Scenografia: Elżbieta i Zbigniew Francuz

Zdjęcia: Karolina Tomaszewska