Teatralne Potyczki

Zapraszamy dziś Państwa do Teatru- miejsca, które od wieków służy człowiekowi pomocą w odkrywaniu własnego, prawdziwego „ja”. Tutaj Widzowie i Aktorzy- wspomagani całym instrumentarium scenicznym- będą prowadzić dyskusję, która jest teatralną realizacją edukacyjnej ścieżki filozoficznej. Na nowo odżyją pojęcia moralności, szczęścia, wolności, wartości etycznych…

Fundamentem dyskusji będzie spektakl pod tytułem „Teatralne potyczki”, którego strukturę dramatyczną porządkuje znany zabieg „teatru w teatrze”. Rzecz dzieje się współcześnie, w jednym z większych miast, gdzie zespół aktorski przygotowuje się do kolejnej premiery- „Hamleta”. Podczas gorączkowej próby generalnej pojawia się wiadomość o bliskiej wizycie słynnego reżysera poszukującego nowych twarzy. Przed aktorami otwiera się szansa zrobienia kariery. Wielkie nadzieje mieszają się z szarą rzeczywistością.

Akcja sztuki toczy się w dwóch planach: na scenie (kunszt aktorski) i w garderobie (animozje i różnice pokoleniowe). Wyraziście zarysowane charaktery- drapieżnej Beatrycze, scenicznego wyjadacza Władysława, młodego-gniewnego Michała i gwiazdy tego teatru Czarka- pozwalają stworzyć dramatyczny konflikt między nimi, a jednocześnie uzyskać często efekt komiczny.

Spektakl- wykorzystując znane motywy literackie, rekwizyty, kostiumy i fachowe nazewnictwo- daje możliwość pokazania młodemu widzowi ważniejszych konwencji teatralnych. Jednocześnie odsłania kulisy teatru, przygotowania i próby spektaklu, warunki pracy aktorów oraz wpisane w tę profesję emocje.

 

Scenariusz i reżyseria: Marzenna Kucmer-Kołeńska, Marek Oliwa

Scenografia: Elżbieta i Zbigniew Francuz

Zdjęcia: Karolina Tomaszewska