Zemsta

W tym sezonie Narodowy Teatr Edukacji pragnie zaprosić Państwa na „Zemstę”. W historii polskiego teatru to chyba najczęściej wystawiana sztuka hrabiego Aleksandra Fredry. Sztuka ta jest  ponadczasowa, świetnie skonstruowana a do tego niezmiernie zabawna. To chyba wystarczające powody, by zmierzyć się ponownie z klasyką i zaprezentować Państwu właśnie to dzieło.

„Zemsta” w naszej inscenizacji nie będzie przedstawieniem awangardowym, będzie humorystycznym, nie ukrywającym wad, ale pełnym ciepła i pobłażliwości obrazem dawnego świata szlacheckiego. Swego rodzaju lekcją historii z przymrużeniem oka. Przygotowaną specjalnie z myślą o młodym widzu. Przeniesiemy publiczność gdzieś na stary zamek, umiejscowiony na cichej i spokojnej (do czasu) wsi polskiej końca XVIII wieku. Myślę, że warto na te kilkadziesiąt minut zapomnieć o świecie, który nas otacza, i zatopić się w świat bohaterów „Zemsty”, którzy, mimo swych przywar, mają w sobie coś takiego, że nie da się ich nie lubić. Począwszy od Papkina, tchórzliwego fircyka ślepo zapatrzonego w wielki świat, o którym może tylko pomarzyć, poprzez  Cześnika porywczego zawadiakę i rębajłę, który szybciej działa, niż myśli, a skończywszy na Rejencie – pozornie skromnym, a w rzeczywistości obłudnym i chciwym. Kobiety reprezentuje Podstolina, która straciła już trzech mężów i majątek, a teraz szuka zarówno jednego, jak i drugiego. Nie możemy też zapomnieć o starym sarmacie Dyndalskim, będącym przedstawicielem mijających już czasów. Na ten barwny korowód spoglądają i chcą żyć inaczej – młodzi – Klara i Wacław, ale i oni chcąc być razem, gotowi są do różnych, nie zawsze moralnie właściwych zachowań. Czy ten krótki opis czegoś nam nie przypomina?….

Oczywiście, czasy się zmieniają, ale my pozostajemy tacy sami, a zatem przyjrzyjmy się sobie w krzywym zwierciadle. Niewykluczone, że nas to nawet uleczy, wszak wszyscy wiemy, że śmiech to zdrowie.

 

Reżyseria: Michał Hachlowski

Muzyka: Michał Kowalczyk

Scenografia: Ryszard Masłowski

Kostiumy: Agnieszka Wilk

 

Aktorzy:

Magda Szczepanek / Katarzyna Czerwińska

Marta Pszczoła / Aleksandra Powęzka

Wojciech Cecko / Mateusz Ciszewski

Łukasz Oleś / Piotr Repetowski

Karol Basiak / Michał Hachlowski